Térbeli papírtojások


Nehézség: Idő:

Fejlesztésként rajzoltam néhány tojást, aminek az egyik felére rajzoltam mintát, a másikra nem. Azt a gyerkőcöknek kellett kiegészíteni, majd kiszínezni. Négy darab tojás volt a lapon, ezeket kivágva, félbehajtva majd összeragasztva térbeli papírtojást kaptunk, amit fel lehet akasztani a barkaágakra is. Ezt továbbfejlesztették a gyerekek: a megrajzolt sablont színes papíron körberajzolták, vágták, ragasztották. A minta rajta lyukasztóval készült, azzal díszítették. A kilyukasztott papírból még szalagot is tudtak rá készíteni. :)
Nem is írom le, mennyi mindent fejleszt, mert nagyon sok mindent. De ha alapokat adunk a gyerekeknek, majd lehetőséget számos anyag és eszköz felhasználására, akkor a kreativitásuk biztosan fejlődik, mert a színes tojásokhoz egyéb közöm nincs. :)



További húsvéti ötleteimet itt találjátok.

Ha tetszik, csatlakozz a Facebook oldalamon is, hogy mindig értesülj a legújabb ötletekről!

Feketerigók tojástartóból


Nehézség: Idő:

Óvodásokkal készítettünk feketerigókat tojástartóból. Levágtam a tojástartó-tálcák tetejét. Befestették feketére. Száradás után kenhető hobbiragasztóval ráragasztottunk három fekete madártollat – egyet faroknak, kettőt szárnynak – és az általam kivágott sárga csőrt. Végül egy fehér lakkfilccel szemeket pöttyintettünk rá.
Nagyon egyszerű a kivitelezése és újrahasznosított anyagból készül.

Ha tetszik, csatlakozz a Facebook oldalamon is, hogy mindig értesülj a legújabb ötletekről!

Hónapok


Nehézség: Idő:



A hónapok gyakorlására, szemléltetésére találtam ki ezt az egyszerűen elkészíthető eszközt.
Bartos Erika versét találom – az eddig általam ismertek között – a legjobbnak arra, hogy ezt óvodáskorúaknak szemléltessem, megtaníthassam. Ezért az ő versét és illusztrációihoz hasonló rajzokat használva elkészítettem ezt a hónapórát. (Köszönöm neki, hogy megírta, megrajzolta. A Bárányfelhők című verses kötetében található.)
Egyszerű papírtányérokból készült. 12 részre osztottam a kört, negyedenként más színes papírokat ragasztottam rá, hogy az évszakok is egyértelműbbé váljanak. Felírtam rá a hónapokat, megrajzoltam a mintát. Lányom megrajzolta ez alapján az övét, de a nagycsoportos ovisok is mind elkészítették a sajátjukat a csoportomban. A felső papírtányérnál kivágtam egy 1/12-ed méretű lyukat mindhez, majd összeállítottam Milton-kapoccsal az összeset. Innen kezdve a verstanulás is könnyű, és a hónapok nevei, évszakok és még akár a matematika is gyakorolható. Ráadásul az egész sikerélményen és saját alkotáson alapszik, amivel így önálló motiváció társulhat a tanuláshoz, ismeretek rögzítéséhez. Egyébként fontos szempont még számomra, hogy megmutatja az idő körforgását, nem lesz teljesen mégse vége decemberrel.

Bartos Erika – Hónapok

Január az első hónap,
Örülhetsz a puha hónak.

Februári jelmezbálban
táncolhatsz a maskarádban.

Márciusban kisüt a nap,
Jön a tavasz, múlik a fagy.

Áprilisban sok a felhő,
Ébredezni kezd az erdő.

Májusban már itt a gólya,
Nyílik a sok színes rózsa.

Júniusban nyár van végre
Lepkék szállnak fel az égbe.

Júliusi forróságban
Fürödhetsz a nagy Tiszában.

Augusztusi sötétségben
Csillag hullik, maradj ébren!

Szeptemberben itt a szüret,
Elillant a nyári szünet.

Októberben mászhatsz hegyet,
Gyűjthetsz őszi falevelet.

Novemberben vegyél sálat,
Felhúzhatod korcsolyádat.

Decemberben zeng az ének,
Itt a vége már az évnek.

Ha tetszik, csatlakozz a Facebook oldalamon is, hogy mindig értesülj a legújabb ötletekről!

Emlékezés


Nehézség: Idő:

Idén is készítettünk mécseseket, de azt most még nem tudom megmutatni, mert száradnak. Holnap megmutatom, ha sikerül posztolnom. Addig is mutatom a régieket.

Őszi ötleteim között ezeket is megtaláljátok itt .

Ha tetszik, csatlakozz a Facebook oldalamon is, hogy mindig értesülj a legújabb ötletekről!

Papírhajók


Nehézség: Idő:

Papírhajókkal lehet játszani és díszíteni is. Sőt, akár alkotni is lehet a segítségével. Próbáljátok ki ti is, a képek magukért beszélnek! ;)


Ha hajtogattok újságpapír-hajót, akkor fejlődik a kézügyességük, arányérzékük, szem-kéz koordinációjuk. ismereteket szerezhetnek a síkgeometriai formákról és összefüggéseket fedezhetnek fel velük kapcsolatban. Ha fel is ragasztjátok egy papírra és kiegészítik, akkor a kreativitásuk, fantáziájuk is gazdagabb lesz. :)



Ha tetszik, csatlakozz a Facebook oldalamon is, hogy mindig értesülj a legújabb ötletekről!

Célba dobós játékok


Nehézség: Idő:

Nyári ovi… Sok időt töltenek a gyerekek az udvaron, de néha azért unalmas. Ez is egy kis újdonság azoknak a gyerekeknek, akiknek a szülei nem tudják ezt otthon megvalósítani, mert dolgoznak. Természetesen otthon is megvalósítható, igazán könnyű és olcsó játék. Sőt lakásban is játszható, például ajtófélfán. ;)
Nekem ez semmibe nem került. Volt otthon karton, labda, újságpapír, filctoll…



Szerintem a képek magukért beszélnek. Elővettem 2 nagy kartont (sajnos, nagyobbat nem találtam). Kerestem 4 különböző méretű tányért, körberajzoltam, kivágtam a lyukakat. Az egyiknél a köröket körbeszíneztem a labdák színei alapján. A másikhoz a gyerekekkel együtt hajtogattunk repülőt. Már indulhatott is a verseny: ki tudja beledobni a labdákat az azonos színű lyukakba, vagy a repülőt a legkisebb körbe. Remekül fejleszti a szem-kéz koordinációt, figyelmet, koncentrációt, monotóniatűrést, de akár a finommotorikát is. A kézizmoknak megfelelően kell tartani, majd eldobni a repülőt (is). Sőt, ha ő hajtogatja, akkor még számtalan más dolgot is.
Remek játékok, próbáljátok ki otthon is! :)

További kinti játékokról szóló cikkeimet itt találjátok.

Ha tetszik, csatlakozz a Facebook oldalamon is, hogy mindig értesülj a legújabb ötletekről!