Csipeszes hernyós játék – gyerek tervezte


Nehézség: Idő:


Amikor a gyerek is újrahasznosít (kis segítséggel). A játékot az 5 évesem találta ki, megrajzolta a hernyókat csipeszméretűre, körbevágta. Én segítettem kivágni a kozmetikai kendőtartóból a kartonfát, összeilleszteni a gurigával, majd bevonni vastag cellux-szal a hernyókat, végül keskeny kétoldalú ragasztóval felerősíteni a csipeszekre.
Fejleszti a kreativitást, finommotorikát, arányérzéket, hosszúságmérést (akkora hernyó kell, mint amekkora a csipesz).
A kész játék pedig arra való, hogy a hatféle színű hernyó kerüljön fel a fára. Lehet ezt dobókockával is játszani, vagy csak egyszerűen felcsíptetni úgy, hogy ne dőljön fel a fa. Fejleszti a gondolkodást, szem-kéz koordinációt, finommotorikát és erősíti a kézizomzatot.
Gyerek által hulladékokból tervezett, önfejlesztő játék, amiből nagyon sokat tanulhat. :)
(Bocsánat a képminőségért, nem sikerült jobbat összehozni.)

Ha tetszik, csatlakozz a Facebook oldalamon is, hogy mindig értesülj a legújabb ötletekről!

Az égig érő paszuly kinti mozgásos játéka


Nehézség: Idő:


Az égig érő paszuly című mese feldolgozásáról már itt írtam. Kint is lehet játszani mozgásos társasjátékot. Színes krétákkal felrajzoltam leveleket és a bab szárát a betonra. A gyerekek várat rajzoltak. Összeállították a régi építőjátékunkból a “dobókockát”. Dobtak egy színt, majd a legközelebbi olyan színű levélre léphettek. Aki előbb ért a várhoz, az nyerte az arany tojást tojó tyúkot. ;)

Később építettek várat is kinti építőjátékainkból, az lett a cél.

Ha nincs kockátok, készíthettek papírból, itt megmutattam hogyan. Ha nem tudtok, akkor játszhatjátok azt, hogy ha pl. kékre lép valaki, akkor tapsolnia kell, vagy mondania, hogy kék. Ha ez megy, mondjuk együtt is a kettő, akkor próbálhatják például két színnel (kék, sárga). Ha nem mennek a színek, akkor azt kell mondania, amilyen színre lép. Remek alkalom a színek gyakorlására, közben pedig a mozgása, koncentrációja is fejlődik. Utána ők is kitalálhatnak feladatot. Ez már a kreativitás, együttműködés fejlesztésére jó.

Ha tetszik, csatlakozz a Facebook oldalamon is, hogy mindig értesülj a legújabb ötletekről!

Hónapok


Nehézség: Idő:



A hónapok gyakorlására, szemléltetésére találtam ki ezt az egyszerűen elkészíthető eszközt.
Bartos Erika versét találom – az eddig általam ismertek között – a legjobbnak arra, hogy ezt óvodáskorúaknak szemléltessem, megtaníthassam. Ezért az ő versét és illusztrációihoz hasonló rajzokat használva elkészítettem ezt a hónapórát. (Köszönöm neki, hogy megírta, megrajzolta. A Bárányfelhők című verses kötetében található.)
Egyszerű papírtányérokból készült. 12 részre osztottam a kört, negyedenként más színes papírokat ragasztottam rá, hogy az évszakok is egyértelműbbé váljanak. Felírtam rá a hónapokat, megrajzoltam a mintát. Lányom megrajzolta ez alapján az övét, de a nagycsoportos ovisok is mind elkészítették a sajátjukat a csoportomban. A felső papírtányérnál kivágtam egy 1/12-ed méretű lyukat mindhez, majd összeállítottam Milton-kapoccsal az összeset. Innen kezdve a verstanulás is könnyű, és a hónapok nevei, évszakok és még akár a matematika is gyakorolható. Ráadásul az egész sikerélményen és saját alkotáson alapszik, amivel így önálló motiváció társulhat a tanuláshoz, ismeretek rögzítéséhez. Egyébként fontos szempont még számomra, hogy megmutatja az idő körforgását, nem lesz teljesen mégse vége decemberrel.

Bartos Erika – Hónapok

Január az első hónap,
Örülhetsz a puha hónak.

Februári jelmezbálban
táncolhatsz a maskarádban.

Márciusban kisüt a nap,
Jön a tavasz, múlik a fagy.

Áprilisban sok a felhő,
Ébredezni kezd az erdő.

Májusban már itt a gólya,
Nyílik a sok színes rózsa.

Júniusban nyár van végre
Lepkék szállnak fel az égbe.

Júliusi forróságban
Fürödhetsz a nagy Tiszában.

Augusztusi sötétségben
Csillag hullik, maradj ébren!

Szeptemberben itt a szüret,
Elillant a nyári szünet.

Októberben mászhatsz hegyet,
Gyűjthetsz őszi falevelet.

Novemberben vegyél sálat,
Felhúzhatod korcsolyádat.

Decemberben zeng az ének,
Itt a vége már az évnek.

Ha tetszik, csatlakozz a Facebook oldalamon is, hogy mindig értesülj a legújabb ötletekről!

Papírhajók


Nehézség: Idő:

Papírhajókkal lehet játszani és díszíteni is. Sőt, akár alkotni is lehet a segítségével. Próbáljátok ki ti is, a képek magukért beszélnek! ;)


Ha hajtogattok újságpapír-hajót, akkor fejlődik a kézügyességük, arányérzékük, szem-kéz koordinációjuk. ismereteket szerezhetnek a síkgeometriai formákról és összefüggéseket fedezhetnek fel velük kapcsolatban. Ha fel is ragasztjátok egy papírra és kiegészítik, akkor a kreativitásuk, fantáziájuk is gazdagabb lesz. :)



Ha tetszik, csatlakozz a Facebook oldalamon is, hogy mindig értesülj a legújabb ötletekről!

Elkapós ügyességi játék


Nehézség: Idő:


Gyermeknapra és a vakációra is gondolva tervezgettem már, hogy az óvodában összegyűjtött PET palackokat így hasznosítom újra. (Ha emlékeztek, akkor szelektíven gyűjtöttük a szemetet, és elárulom, a palackokkal még tornáztunk is, tehát mindenkinek volt egy…) Az oviban még hátravannak a végső simítások, de az itthoni prototípusok elkészültek. ;)

Tovább olvasom.

Befőzés


Nehézség: Idő:

El is felejtettem nektek mutatni, hogy a nyáron sokat dolgoztunk. Idén debütáltam a lekvárokkal.


Kaptam egy csomó sárgabarackot, amit végül megcsináltunk lekvárnak. Utána viszont annyira belejöttem, hogy őszi barackhoz is kedvet kaptam.

Az apróságok meg örömmel darabolták. Ami nagyon jól fejleszt és a puha húsú, érett gyümölcsökkel és a “babakéssel” a legjobb ezt elkezdeni. Miután megvoltak a lekvárok kellett hozzá címke is. Megrajzoltam a barackokat, ők pedig kiszínezték.


Örültem, hogy megcsináltuk, mert az őszit már cukor nélkül tettük el és a sárgabarackba is jóval kevesebb került, mint az “előírás”.
Később készült két üveg aszalt paradicsom, azt is “díszítettük”.

Ha tetszik, csatlakozz a Facebook oldalamon is, hogy mindig értesülj a legújabb ötletekről!