Az égig érő paszuly kinti mozgásos játéka


Nehézség: Idő:


Az égig érő paszuly című mese feldolgozásáról már itt írtam. Kint is lehet játszani mozgásos társasjátékot. Színes krétákkal felrajzoltam leveleket és a bab szárát a betonra. A gyerekek várat rajzoltak. Összeállították a régi építőjátékunkból a “dobókockát”. Dobtak egy színt, majd a legközelebbi olyan színű levélre léphettek. Aki előbb ért a várhoz, az nyerte az arany tojást tojó tyúkot. ;)

Később építettek várat is kinti építőjátékainkból, az lett a cél.

Ha nincs kockátok, készíthettek papírból, itt megmutattam hogyan. Ha nem tudtok, akkor játszhatjátok azt, hogy ha pl. kékre lép valaki, akkor tapsolnia kell, vagy mondania, hogy kék. Ha ez megy, mondjuk együtt is a kettő, akkor próbálhatják például két színnel (kék, sárga). Ha nem mennek a színek, akkor azt kell mondania, amilyen színre lép. Remek alkalom a színek gyakorlására, közben pedig a mozgása, koncentrációja is fejlődik. Utána ők is kitalálhatnak feladatot. Ez már a kreativitás, együttműködés fejlesztésére jó.

Ha tetszik, csatlakozz a Facebook oldalamon is, hogy mindig értesülj a legújabb ötletekről!

Célba dobós játékok


Nehézség: Idő:

Nyári ovi… Sok időt töltenek a gyerekek az udvaron, de néha azért unalmas. Ez is egy kis újdonság azoknak a gyerekeknek, akiknek a szülei nem tudják ezt otthon megvalósítani, mert dolgoznak. Természetesen otthon is megvalósítható, igazán könnyű és olcsó játék. Sőt lakásban is játszható, például ajtófélfán. ;)
Nekem ez semmibe nem került. Volt otthon karton, labda, újságpapír, filctoll…



Szerintem a képek magukért beszélnek. Elővettem 2 nagy kartont (sajnos, nagyobbat nem találtam). Kerestem 4 különböző méretű tányért, körberajzoltam, kivágtam a lyukakat. Az egyiknél a köröket körbeszíneztem a labdák színei alapján. A másikhoz a gyerekekkel együtt hajtogattunk repülőt. Már indulhatott is a verseny: ki tudja beledobni a labdákat az azonos színű lyukakba, vagy a repülőt a legkisebb körbe. Remekül fejleszti a szem-kéz koordinációt, figyelmet, koncentrációt, monotóniatűrést, de akár a finommotorikát is. A kézizmoknak megfelelően kell tartani, majd eldobni a repülőt (is). Sőt, ha ő hajtogatja, akkor még számtalan más dolgot is.
Remek játékok, próbáljátok ki otthon is! :)

További kinti játékokról szóló cikkeimet itt találjátok.

Ha tetszik, csatlakozz a Facebook oldalamon is, hogy mindig értesülj a legújabb ötletekről!

Szörnyecskés kugli PET palackból


Nehézség: Idő:

Sok mindent csináltam, csináltunk az elmúlt időszakban, csak eddig nem volt időm megmutatni. Megpróbálkozom ezzel a közeljövőben. Remélem, sikerül mindent megmutatni!
Nyári szünet az oviban. Konkrét foglalkozások nincsenek, de valamivel azért minden nap elő kell rukkolni, hogy akiknek mondjuk a szüleikkel, nagyszüleikkel nem lehet igazi játékos a nyár, találjanak valami elfoglaltságot a homokozáson, mászókázáson kívül. Készítettem például egy szörny kuglit is.



Tovább olvasom.

Elkapós ügyességi játék


Nehézség: Idő:


Gyermeknapra és a vakációra is gondolva tervezgettem már, hogy az óvodában összegyűjtött PET palackokat így hasznosítom újra. (Ha emlékeztek, akkor szelektíven gyűjtöttük a szemetet, és elárulom, a palackokkal még tornáztunk is, tehát mindenkinek volt egy…) Az oviban még hátravannak a végső simítások, de az itthoni prototípusok elkészültek. ;)

Tovább olvasom.

Gesztenyezsiráfok


Nehézség: Idő:

A tegnapi sereg után négy zsiráfra futotta. Kellett mindkét gyereknek egy nagy és egy kisebb. Még nem dőlt el, hogy a kisebb az most zsiráfborjú vagy lányzsiráf. Az lett belőlük, ami éppen a játékhoz kellett. Ezekkel elbáboznak, elbeszélgetnek egy darabig. :)

Ha tetszik, csatlakozz a Facebook oldalamon is, hogy mindig értesülj a legújabb ötletekről!

Gesztenyézés


Nehézség: Idő:

Pont tegnapra, az állatok világnapjára esett az idei első barkácsolásunk gesztenyékkel. Készült sok állat: sünök, pókok, hernyók, katica… Részemről megmarad az imádat, bár két saját örökmozgóval és egy kutyával azért nehezebb, mint egy egész óvodáscsoporttal. (Csak egyszer szúrtam az ujjamba. ;) ) Az alkotást is a jó levegőn végeztük, kellemes délután volt. Mindenkinek jó szedegetést a jó időben és jó hangulatú alkotómunkát! :)


Ha tetszik, csatlakozz a Facebook oldalamon is, hogy mindig értesülj a legújabb ötletekről!

Makk Marci és Makk Marcsi Legoországban


Nehézség: Idő:

A közelünkben van pár tölgyfa, amikről már egy ideje potyognak a makkok. Szedtünk egy kisebb vödörnyit. Nagyon jól lehet pakolgatni, számolgatni, összehasonlítani, párosítani a “sapkájával”.


Majd bevillant gyermekkorom meséje, a Makk Marci! Gyorsan kerestem is az Interneten mesét róla, lehet találni olyat, ami diavetítésként lett mozgófilmre rögzítve. Innen már egyenes út vezetett, hogy előkerüljön a ragasztópisztoly, néhány gomb és az alkoholos tűfilc. Az eredmény a képeken. A háttérben viszont azt láthatjátok, hogy a kis doboz Lego – ami jelenleg gyermekeim rendelkezésére áll (igazság szerint az egyik még csak a felét érte el a javasolt alsó korhatárnak, a másik is alatta van, így ennyi is elég) – nem tartalmazott figurát. Makk Marci és Marcsi elkészülte után ők maguk hidalták át ezt a problémát. Nekem is jobb, mert nem sírnak egy-egy figuráért, főleg, mivel ehhez érzelmileg kötődnek (ők szedték, anya ragasztotta, látták a mesét, mert sajnos, diafilmet épp sehol nem kaptam, az lett volna az igazi). ;) Véleményem szerint ez tovább köti le őket, mint ha veszek nekik egy Lego-bábut. Megunják, félredobják. Ezt megbecsülik, szeretik. Nem mellesleg megtanulták, milyen fáról esett le, mi ette a többi makk belsejét, sőt tervben van, hogy megnézzük, hogy kel ki belőle a fa…

Ha tetszik, csatlakozz a Facebook oldalamon is, hogy mindig értesülj a legújabb ötletekről!

Kupakhajók


Nehézség: Idő:

Ezt is a Neten láttam, de meg kellett próbálnom. Kell hozzá kupak, fogpiszkáló vagy hurkapálca, műanyag irattartó vagy valamilyen vastagabb fólia, ami tart, olló, ragasztópisztoly és valami amivel az irattartó anyagát át lehet lyukasztani. Az irattartóból egy kb 5,5 cm magas keskeny tojásformát vágtam ki (illetve játékból egy kissé háromszögletűbb formát is). Fent és lent kilyukasztottam és felfűztem a fapálcára. A pálcika alját körberagasztóztam a ragasztópisztollyal egy kicsit, majd a kupakba is nyomtam egy nagyobb pacát. Beleillesztettem a pálcát és fogtam míg megköt. Majd vízre bocsátottuk őket. A tanulság, hogy minél vékonyabb legyen a műanyag irattartó, mert a képen látható lila és rózsaszín anyag vastag volt és elhúzta a hajókat, felborultak a vízen. Az átlátszók egész jól működtek. :) Nagyon jó türelemjáték a vízen tartani őket, mert ha kicsi víz is megy a kupakba, borulnak. Ez fejleszti a türelmet és a szem-kéz koordinációt. Ha fújja a gyerkőc, hogy előre haladjon, akkor a légzőszerveket, arcizmokat is edzheti vele. ;)




Hasonlót már készítettem parafadugóból, azt is elkészíthetitek.
Jövő héten újra lesz olyan idő, hogy kipróbálhatjátok! :)

További kipróbált, szabadtéri játékötleteimet itt találjátok.

Ha tetszik, csatlakozz a Facebook oldalamon is, hogy mindig értesülj a legújabb ötletekről!

Vizes játékok a kánikulában


Nehézség: Idő:

Már nem tudom, hol láttam, de amikor megpillantottam, tudtam, mikor meleg lesz, kipróbáljuk ezeket a játékokat. Először is fogtam néhány műanyag vödröt, kaptak hozzá ecseteket (sajnos, a képen láthatóaknál vastagabbakat nem találtam, pedig jó lett volna). Festettek napon, festettek árnyékban. A nap hamar felszárította a vizet, árnyékban tovább megmaradt. Hát ezzel két kicsi hihetetlen sokáig el tud lenni. Nagyon jó tapasztalatszerzés a párolgásra például.


Előkerültek a homokozójátékok, amik nagyon jók víz öntözgetésre is. Sokat megtanulnak az űrmértékek becsléséről, a folyadékok viselkedéséről, fejleszti a szem-kéz koordinációt is.


Mikor elkezdték kiöntözni a vizet unalmukban, megkapták a krétát és rajzolhattak a vizes betonra is. Na, ez is jó tapasztalatszerzés és jó móka. ;)

Míg ezekkel elvoltak, el lehetett készíteni PET-palackokból a vízelvezetőt. (Igazából nem tudom, minek nevezzem.) Ezt kicsit nehezebben lehetett megvalósítani, de utána szintén sokáig eljátszottak vele. Nálunk egy drótkerítés-szakaszra erősítettem fel. Alulra egy lyukacsos gyümölcstartót raktam, fölé meg két 1,5 literes PET palackot. Azok fölé is került még pár. Kivágtam az oldalukat sniccerrel a megfelelő helyeken. (Ehhez kellett némi próba.) Én gyorskötözőt és ragasztószalagot (vastagabb celluxszerű) használtam. Kaptak egy vödör vizet és egy tejfölös poharat, majd indulhatott a móka. Amikor elfogyott a víz, akkor a messzebb lévő medencéből hordozták, így legalább mozogtak is. ;) Ki lehetett próbálni, hogy hogyan folyik a víz, ha a tejfölös pohárral öntik, hogyan, ha homokozós kanállal vagy vödörrel.


Kellemes nyarat mindenkinek!

Ha tetszik, csatlakozz a Facebook oldalamon is, hogy mindig értesülj a legújabb ötletekről!

Szélmalmok öblítős, mosószeres flakonokból


Nehézség: Idő:

Tegnap szélmalmokat készítettünk. Volt két üres mosószeres és öblítős flakonom, amiket csak rakosgattam. Ma a szeles időben elkészítettük a szélmalmokat a kertbe. Kerestem hozzá műanyag irattartót, színeset, mivel a gyerekek a minél színesebbet szeretik. Kellett még olló, sniccer, hústű (mert azt könnyebb beleszúrni a dugóba, mint a hurkapálcát), gombostű, parafadugó. Az irattartóból kivágtam egy négyzetet, amekkorát csak lehetett. A sarkaiból indulva bevágtam, de nem középig. Kilyukasztottam a gombostűvel a bevágott sarkok egyikét mind a négy sarkon és a közepét is. Elvágtam a parafadugó, hogy legyen belőle egy kb 0,5-0,7 mm-es darab. Azt átszúrtam a gombostűvel, majd összeállítottam a szélforgót és a végén a gombostűt beleszúrtam a maradék dugóba. A nagyobb dugódarab másik felébe meg a fa hústűt szúrtam és átszúrtam a flakon mindkét oldalán. Kicsit forgatták a gyerekek, utána bejáratódott annyira, hogy a szél is meg tudta forgatni. A végén köveket tettünk bele, amivel már meg tudtak állni a saját lábukon. Most ezek az új kerti törpéink. Valahogy megpróbáljuk kifesteni majd őket, de most nem volt itthon semmi, még az akrilfestékem is beszáradt. ;)

Ha tetszik, csatlakozz a Facebook oldalamon is, hogy mindig értesülj a legújabb ötletekről!